Wetyweria, składnik perfum

Wetyweria (Vetiveria zizanioides) to trawa występująca w wielu krajach tropikalnych. Jest bardzo znana w Indiach, Indonezji i na Haiti. Trawa jest ogromna i łatwo dorasta powyżej 1,5 metra. Najważniejszą częścią rośliny są jej korzenie, które zawierają olejek eteryczny. Silne korzenie sięgają do 3 metrów w głąb ziemi. Dlatego zbiór rośliny wymaga ciężkiej pracy.

Produkcja olejku wetiwerowego

Aby zebrać korzenie, należy wykopać całą roślinę. Korzenie są suszone, oczyszczane, a następnie moczone w przygotowaniu do destylacji z parą wodną. Podczas destylacji faza wodna oddziela się od fazy olejowej, którą można zdekantować w celu uzyskania czystego olejku eterycznego. Olejek ma bardzo mocny, ziemisty profil smakowy. Ze 100 kg korzeni uzyskuje się zaledwie 20 g olejku. To wyjaśnia wysoką cenę olejku wetiwerowego na rynku. Najważniejszym producentem olejku wetiwerowego, z połową światowej produkcji, jest Haiti, gdzie za produkcję odpowiadają tysiące rolników.

Zapach olejku wetiwerowego

Zapach olejku wetiwerowego ma zapach ziemisty, ciepły i drzewny. Po chwili lotne części olejku odparowują, a olejek pachnie jaśniej i bardziej przejrzyście. Perfumiarze pracujący z tym naturalnym ekstraktem muszą wziąć pod uwagę tę dynamikę. Oprócz olejku wetiwerowego perfumiarze używają acetylowanego olejku wetiwerowego i cząsteczki aromatu octanu wetiweru. Substancje te pachną nieco inaczej i pozwalają na różne kreacje perfumeryjne. Olejek wetiwerowy stanowi nutę bazy, dzięki czemu utrzymuje się na skórze bardzo długo. Pomaga wiązać bardziej lotne substancje i dlatego powoduje ich wolniejsze odparowywanie.

Olejek wetiwerowy w perfumach

Perfumy Vetiver są bardzo znane w świecie perfum. Wiele marek perfum oferuje perfumy zawierające olejek wetiwerowy, czasami nawet zawierają termin wetyweria w nazwie perfum. Niedrogie perfumy często składają się z octanu wetywerii, podczas gdy droższe perfumy zawierają czysty olejek wetiwerowy. Czasami obie substancje miesza się razem, aby uzyskać efekty specjalne. Olejek wetiwerowy dobrze komponuje się z ekstraktami drzewnymi, takimi jak olejek z drzewa sandałowego, olejek balsamifera Amyris czy olejek z drzewa cedrowego.

Scroll to Top