Składnik perfum: wanilia

Wanilia, nuta bazowa w przemyśle perfumeryjnym, jest jednym z najważniejszych składników perfum. Przyjrzyjmy się bliżej wanilii i cząsteczkom aromatu: wanilinie i etylowanilinie, które tworzą różne formy aromatu waniliowego.

Co to jest roślina waniliowa?

Wanilia należy do rodziny storczyków. Istnieje ponad 100 znanych gatunków wanilii. Rośnie w ciepłych, tropikalnych regionach, np. na wyspach karaibskich, w Ameryce Środkowej i Południowej, czy na Madagaskarze. Wanilia, którą znamy z kuchni, Vanilla planifolia, jest najpowszechniejszym gatunkiem wanilii, ponieważ zapotrzebowanie na nią jako przyprawę jest bardzo duże. Rzadsza niż Vanilla planifolia jest wanilia tahitańska, Vanilla tahitensis. Pachnie nieco inaczej i jest droższy, dlatego nie jest używany w normalnej kuchni. Hiszpańscy marynarze jako pierwsi sprowadzili wanilię do Europy. Obecnie największym obszarem upraw jest Madagaskar, na który przypada około 50% światowego wolumenu handlu. Innym ważnym krajem produkującym wino jest wyspa Reunion, dawniej nazywana Burbonem. To właśnie stamtąd wywodzi się nazwa Bourbon Wanilia.

Brązowa wanilia, którą wszyscy znamy z supermarketu, to sfermentowany owoc. Aby laska wanilii nabrała swojego charakterystycznego aromatu, należy ją zblanszować i wysuszyć na słońcu. Tylko dzięki temu procesowi powstaje aromat, który tak cenimy.

Cena wanilii

W latach 90. kilogram ziaren wanilii kosztował około 20 dolarów amerykańskich. Po 2012 roku cena wzrosła i oscylowała w granicach 250-330 dolarów amerykańskich. Oczywiście podaż i popyt mają ogromny wpływ na cenę. Jednak produkcja wanilii wymaga dużego nakładu pracy ludzkiej. Wszystkie kwiaty muszą być zapylane ręcznie. Cena absolutu waniliowego jest bardzo wysoka, co czyni go drogim składnikiem perfum.

Zastosowanie wanilii w perfumach

W przemyśle perfumeryjnym jako nutę bazową stosuje się ekstrakt waniliowy. Jednakże kosztowny charakter naturalnego ekstraktu sprawia, że jego stosowanie w masowej perfumerii jest nieatrakcyjne ekonomicznie. Dlatego też, jeśli w ogóle, można go znaleźć głównie w luksusowych perfumach.

Co to jest wanilina?

Wanilina jest bardzo często stosowana w perfumach i jest jednym z najważniejszych jej składników. Nie tylko może zastąpić drogi ekstrakt waniliowy, ale może dodać bardzo subtelne aspekty do zapachu, nie wnosząc zbyt wiele aromatu. Wanilina sprawia, że zapach jest cieplejszy, bardziej komfortowy, obszerny i okrągły. Jest najważniejszą ilościowo substancją zapachową na świecie. Wanilina jest szeroko stosowana w przemyśle spożywczym; ponadto jest jednym z najtańszych surowców.

Różnica waniliny i etylowaniliny

Kolejną ważną cząsteczką w przemyśle perfumeryjnym jest etylowanilina. Pachnie nieco bardziej pudrowo i wytrawnie niż wanilina i jest również stosowany jako aromat w żywności.

Scroll to Top