Składnik perfum: drzewo sandałowe

Dwa najważniejsze gatunki drzewa sandałowego to Santalum album i Santalum spicatum. Podczas gdy Santalum spicatum jest używany głównie przez aromaterapeutów, Santalum album, nazywany także drzewem sandałowym ze wschodnich Indii, jest szczególnie ważny w perfumerii. Perfumiarze używają także zachodnioindyjskiego drzewa sandałowego (Amyris balsamifera). Zachodnioindyjskie drzewo sandałowe, które w rzeczywistości wcale nie jest drzewem sandałowym, nie pachnie tak szlachetnie, ciepło i miękko jak album Santalum, ale raczej jest bardziej drzewne i suche i kosztuje znacznie mniej. Prawdziwe drzewo sandałowe, album Santalum, uprawia się głównie w Australii i Indiach. Ponieważ drewno zostało mocno oczyszczone i nie można w wystarczającym stopniu zaspokoić światowego popytu, olejek z drzewa sandałowego stał się drogim składnikiem perfum. Kilogram kosztuje kilka tysięcy dolarów. Na szczęście, aby sprostać zapotrzebowaniu rynku, w Australii rozpoczęto uprawę albumu Santalum na dużą skalę. Miejmy nadzieję, że zmniejszy to nielegalne pozyskiwanie drewna sandałowego w indyjskich lasach.

Cząsteczki aromatu, których perfumiarze używają zamiast olejku z drzewa sandałowego

Cząsteczki aromatu Javanol, Sandalore lub Bacdanol to słynne syntetyczne składniki perfum, często stosowane w perfumach dostępnych na rynku masowym. Perfumiarze pracują z tymi substancjami samodzielnie lub mieszają je z naturalnym olejkiem z drzewa sandałowego lub balsamiferą Amyris, aby obniżyć koszty produkcji.

Produkcja olejku sandałowego

Drzewa sandałowe zbierane są po 30 latach, aby uzyskać ekstrakty najwyższej jakości. Maksymalny plon uzyskuje się po 60 latach. Zbiera się całe drzewo wraz z korzeniami, sieka i poddaje destylacji z parą wodną lub rzadziej ekstrakcji CO2 w celu uzyskania czystego, wysokiej jakości olejku sandałowego.

Indie i drzewo sandałowe

Olejek z drzewa sandałowego odgrywa w Indiach ważną rolę. Stosowany jest w aromaterapii i tradycyjnej medycynie indyjskiej (Ajurweda), a także jako zapach do mydeł i attarów. Produkcja attaru w Indiach ma tysiące lat. Olejek z drzewa sandałowego miesza się z innymi naturalnymi składnikami i destyluje w celu uzyskania czystego olejku zapachowego zwanego attarem. Olejek aplikuje się bezpośrednio na skórę. Attary to bardzo drogie perfumy.

Zapach olejku sandałowego

Zapach delikatnego olejku z drzewa sandałowego można określić jako ciepły, miękki, kremowy i obszerny. Nutą bazy jest olejek z drzewa sandałowego. Podobnie jak większość olejków otrzymywanych z drewna, działa jako utrwalacz bardziej lotnych składników perfum. Często olejek z drzewa sandałowego miesza się z innymi ekstraktami drzewnymi i wanilią, co dodaje kompozycji perfum ciepła. Perfumy z drzewa sandałowego są zazwyczaj częścią rodziny orientalnej.

Scroll to Top