Perfumy: Czym jest bursztyn?

Amber, Ambre Gris i Ambroxan – te określenia brzmią znajomo miłośnikom zapachów. Ale jaka jest różnica? Co oni mają wspólnego z wielorybem?

Każdy, kto kiedykolwiek badał piramidy zapachowe perfum, prawdopodobnie natknął się na ambrę. Jest to bardzo zmysłowy składnik, często używany jako nuta bazy, ponieważ nadaje zapachowi ciepłą, bursztynową nutę. Bursztyn to ogólne określenie zapachu definiowanego przez ambre gris, ambroxan i inne cząsteczki klasy bursztynu.

Kiedyś jedynym dostępnym rodzajem bursztynu był bursztyn gris. Jest to naturalny produkt kaszalota znalezionego na plaży. Kiedy kaszaloty zjadają kalmary, niestrawne części ich jelit zamieniają się w prekursor ambry, który przedostaje się do morza wraz z wydalinami i musi unosić się na powierzchni morza przez kilka lat, aż w wyniku utleniania przekształci się w cenną ambrę. Dopiero poprzez kąpiel w słonej wodzie i kontakt z powietrzem nabiera szarego do czarnego, solidnego wyglądu i charakterystycznego aromatu. Naturalne znaleziska tego morskiego złota mogą ważyć do 100 kg. Ponieważ Ambre Gris jest bardzo rzadki i drogi, perfumy często wykorzystują cząsteczkę ambroksanu, produkt utleniania Ambre Gris, sztucznie wytwarzany przez producentów perfum. Wiele cząsteczek bursztynu jest dużych i ciężkich i dla połowy populacji ludzkiej nie jest w stanie wyczuć ich zapachu, ale efekt dodania ich do preparatu perfumowego może wyczuć każdy, co jest ciekawym efektem.

Drzewo cukrowe lub bursztyn jako żywica kopalna, która twardniała przez 70 milionów lat, nie ma nic wspólnego z bursztynem, składnikiem perfum. Wbrew powszechnemu przekonaniu bursztynu kopalnego nie wykorzystuje się w perfumach. Działy marketingu perfum zaczęły wykorzystywać obrazy bursztynu kopalnego, aby oddać jego aromat, ponieważ bursztyn kopalny wygląda bardzo pięknie na zdjęciach. Bursztynowe drzewa, zwane także liquidambarami, rosną w Azji, Ameryce Środkowej i Północnej, a swoją nazwę wzięły od łacińskiego słowa liquidus oznaczającego płyn i arabskiego słowa anbar oznaczającego bursztyn. Jego pachnąca żywica o nazwie Styrax jest używana do celów leczniczych, jako kadzidło lub w przemyśle perfumeryjnym i wydziela ciężki, słodki i relaksujący zapach.

Zapach Molecule 02 marki Geza Schön (marka Escentric Molecules) składa się z czystego ambroksanu. Balsamiczny zapach afrodyzjaku, który można nosić samodzielnie lub warstwowo. Ambroxan jest również stosowany przez Pro Fragrantia w Aura Nuit, Rêves Sucrés czy Aqua Glacialis.

Scroll to Top