Perfumy: Co to jest Sillage?

Zapach perfum to ślad, jaki perfumy pozostawiają za sobą. Podobnie jak statek, który pozostawia za sobą fale lub samolot, który maluje linię na niebie, perfumy pozostawiają w powietrzu niewidzialny ślad, który można wyczuć. W świecie perfumerii dyskusja na temat zapachu wykracza poza sam zapach, który pieści zmysły; rozciąga się na interesujący ślad, który pozostawia. Ten utrzymujący się sillage to ślad węchowy, który towarzyszy użytkownikowi, gdy się porusza. Sillage, francuskie słowo wywodzące się od czasownika “siller”, oznaczającego “ślad”, jest wspaniałą metaforą i ważną miarą w luksusowym perfumiarstwie.

Sillage to nie tylko intensywność perfum, ale także zdolność do projekcji i otaczania otaczającego środowiska. Molekuły mogą różnie rozprzestrzeniać się w powietrzu, niektóre są bardzo szybkie i skuteczne i łatwo wykrywane przez nasz nos, podczas gdy inne nie lubią się tak bardzo poruszać lub nie mogą być tak dobrze wykryte przez nasz nos jak inne. Osiągnięcie idealnego zapachu jest celem niektórych perfumiarzy. Aby zrozumieć, w jaki sposób osiąga się sillage, trzeba mieć doświadczenie w perfumerii i chemii.

Stężenie perfum jest kluczowym czynnikiem dla uzyskania dobrego zapachu. Perfumy są zazwyczaj podzielone na różne stężenia, takie jak parfum (najbardziej skoncentrowane), eau de parfum, eau de toilette i eau de cologne (najmniej skoncentrowane). Wyższe stężenia zawierają wyższy procent olejków zapachowych, co pozwala na bardziej wyrazisty i długotrwały zapach. Piramida perfum określa również, czy perfumy można uznać za wodę perfumowaną, toaletową czy kolońską.

Lotność cząsteczek wpływa na to, jak szybko odparowują one ze skóry. Nuty górne zapewniają początkowy przypływ zapachu, ale szybko się ulatniają, podczas gdy nuty środkowe i bazowe utrzymują się dłużej. Nuty górne bardzo dobrze rozprzestrzeniają się w powietrzu i zapewniają świetną trwałość. Z drugiej strony, nuty bazowe nie radzą sobie tak dobrze, ale istnieją pewne substancje w nutach bazowych, które są wyjątkowo świetnymi cząsteczkami sillage, takie jak nuty mchu (evernyl), bób tonka (kumaryna) lub calone.

Metoda aplikacji również odgrywa rolę w tym, jak perfumy projektują i pozostawiają zapach. Nakładanie perfum na punkty tętna – obszary, w których naczynia krwionośne znajdują się najbliżej powierzchni skóry, takie jak nadgarstki lub szyja – pomaga w ulatnianiu się zapachu, ponieważ temperatura ciała jest nieco wyższa. Co ciekawe, unikalny skład chemiczny ciała osoby noszącej perfumy wchodzi w interakcję z kompozycją perfum, dając wyraźny zapach i zapach. Tak więc, do pewnego stopnia chemia ciała może sprawić, że zapach będzie indywidualny.

Scroll to Top