Parfémová složka vetiver

Vetiver (Vetiveria zizanioides) je tráva vyskytující se v mnoha tropických zemích. Je velmi známý v Indii, Indonésii a na Haiti. Tráva je obrovská a snadno vyroste výše než 1,5 metru. Nejdůležitější částí rostliny jsou její kořeny, které obsahují silice. Silné kořeny sahají až 3 metry hluboko do země. Ke sklizni rostliny je tedy zapotřebí tvrdá práce.

Výroba vetiverového oleje

Pro sklizeň kořenů je třeba vykopat celou rostlinu. Kořeny se suší, čistí a poté namočí jako příprava na destilaci vodní párou. Během destilace se vodní fáze odděluje od olejové fáze, kterou lze dekantovat a získat tak čistý esenciální olej. Olej má velmi silný, zemitý chuťový profil. Ze 100 kg kořenů se získá přibližně pouze 20 g oleje. To vysvětluje vysokou cenu vetiverového oleje na trhu. Nejvýznamnějším producentem vetiverového oleje s polovinou světové produkce je Haiti, kde jsou za produkci zodpovědné tisíce farmářů.

Vůně vetiverového oleje

Vůně vetiverového oleje voní zemitě, hřejivě a dřevitě. Po chvíli se těkavé části oleje odpaří a olej voní světleji a průhledněji. Parfuméři pracující s tímto přírodním extraktem musí tuto dynamiku zvážit. Kromě vetiverového oleje používají parfuméři acetylovaný vetiverový olej a molekulu aroma vetiverylacetát. Tyto látky voní trochu jinak a umožňují různé parfémové kreace. Vetiverový olej je základem, a tak zůstává na pokožce velmi dlouho. Pomáhá fixovat těkavější látky, a proto je pomaleji odpařuje.

Vetiverový olej v parfémech

Parfémy Vetiver jsou ve světě parfémů velmi známé. Mnoho značek parfémů nabízí parfém s obsahem vetiverového oleje, někdy dokonce v názvu parfému uvádí výraz vetiver. Levné parfémy jsou často konstruovány s vetiverylacetátem, zatímco dražší parfémy obsahují čistý vetiverový olej. Někdy se obě látky smíchají, aby se vytvořily speciální efekty. Vetiverový olej se dobře mísí s výtažky ze dřeva, jako je olej ze santalového dřeva, olej Amyris balsamifera nebo olej z cedrového dřeva.

Scroll to Top