Parfémová složka vanilka

Vanilka, základní tón v parfumerii, je jednou z nejdůležitějších parfémových složek. Podívejme se blíže na vanilku a aromatické molekuly vanilin a ethylvanilin, které tvoří různé formy vanilkového aroma.

Co je rostlina vanilky?

Vanilka patří do čeledi orchidejí. Existuje více než 100 známých druhů vanilky. Roste v teplých tropických oblastech, například na Karibských ostrovech, ve Střední a Jižní Americe nebo na Madagaskaru. Vanilka, kterou známe z kuchyně, Vanilla planifolia, je nejběžnějším druhem vanilky, protože poptávka po koření je velmi vysoká. Vzácnější pak Vanilla planifolia je tahitská vanilka, Vanilla tahitensis. Voní trochu jinak a stojí víc, takže se v běžné kuchyni nepoužívá. Španělští mořeplavci jako první přivezli vanilku do Evropy. Dnes je největší pěstitelskou oblastí Madagaskar, který tvoří asi 50 % světového zobchodovaného objemu. Další významnou produkční zemí je ostrov La Réunion, který se dříve jmenoval Bourbon. Odtud pochází název Bourbonská vanilka.

Hnědá vanilka, kterou všichni známe ze supermarketu, je fermentované ovoce. Aby vanilkový lusk získal své typické aroma, musí se blanšírovat a usušit na slunci. Pouze tímto procesem vzniká aroma, které si tolik ceníme.

Cena vanilky

Kilogram vanilkových lusků stál v 90. letech kolem 20 amerických dolarů. Po roce 2012 se cena zvýšila a ustálila se mezi 250 a 330 dolary. Na cenu má samozřejmě velký vliv nabídka a poptávka. Při výrobě vanilky se však vyvíjí spousta lidské práce. Všechny květiny musí být opylovány ručně. Cena vanilkového absolutu je velmi vysoká, což z něj dělá drahou parfémovou složku.

Použití vanilky v parfémech

V parfumerii se vanilkový extrakt používá jako základ. Nákladná povaha přírodního extraktu však činí jeho použití v masové parfumerii ekonomicky neatraktivní. Proto se nachází především, pokud vůbec, v luxusní parfumerii.

Co je vanilin?

Vanilin se velmi často používá v parfémech a je jednou z nejdůležitějších složek ze všech. Nejen, že může nahradit drahý vanilkový extrakt, ale může vůni přidat velmi jemné aspekty, aniž by přispíval příliš mnoho aroma. Vanilin činí vůni teplejší, uklidňující, objemnou a kulatou. Je to nejdůležitější aromatická látka na světě z hlediska množství. Vanilin je široce používán v potravinářském průmyslu; navíc je to jedna z nejlevnějších surovin.

Rozdíl mezi vanilinem a ethylvanilinem

Další důležitou molekulou v parfumerii je ethylvanilin. Voní o něco pudrověji a suchěji než vanilin a používá se také jako dochucovadlo do jídel.

Scroll to Top