parfémová pyramida

Pochopte vrstvy svých oblíbených vůní!

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč váš oblíbený parfém voní tak komplexně a mnohostranně? Odpověď spočívá v parfémové pyramidě, rámci používaného parfuméry kategorizovat a míchat různé vůně, které tvoří vůni. Prozkoumáme parfémovou pyramidu a vysvětlíme, jak pomáhá parfumérům vytvářet vůně, které milujeme.

Co je parfémová pyramida?

Parfémová pyramida, známá také jako vonná pyramida nebo vonná pyramida, je model používaný parfuméry ke kategorizaci a uspořádání různých tónů, které tvoří vůni. Pyramida je rozdělena do tří hlavních částí: horní tóny, střední tóny a základní tóny. Každá sekce obsahuje různé vůně, které společně vytvářejí celkovou vůni.

Nejlepší poznámky

Horní tóny jsou vůně, které ucítíte při prvním použití vůně. Jsou často lehké a osvěžující a mají upoutat vaši pozornost a udělat silný první dojem. Svrchní tóny se také někdy označují jako tóny „hlavy“. Příklady svrchních tónů zahrnují citrusové vůně jako citron a bergamot, stejně jako květinové vůně jako levandule a jasmín.

Střední poznámky

Střední tóny, známé také jako „srdce“, jsou vůně, které se objeví, jakmile se vrchní tóny odpaří. Jsou obvykle složitější než svrchní tóny a dodávají vůni její charakter a osobitost. Střední tóny mají být „srdcem“ vůně a jsou navrženy tak, aby vydržely několik hodin. Mezi příklady středních tónů patří květinové vůně jako růže a ylang-ylang, stejně jako kořenité vůně jako skořice a kardamom.

Základní poznámky

Základní tóny jsou základem vůně a jsou navrženy tak, aby vydržely co nejdéle. Jsou to obvykle bohaté a těžké vůně, které jsou určeny k tomu, aby na kůži přetrvávaly několik hodin. Základní tóny jsou někdy označovány jako tóny „těla“. Příklady základních tónů zahrnují pižmo, vanilku a santalové dřevo.

Jak se parfémová pyramida používá?

Parfuméři používají parfémovou pyramidu jako rámec pro vytváření a míchání vůní. Při vytváření nové vůně se parfumér nejprve rozhodne pro celkové téma nebo koncept vůně. Může to být například květinová vůně, citrusová vůně nebo dřevitá vůně.

Jakmile je stanoven celkový koncept, parfumér poté začne vybírat jednotlivé vůně, které budou tvořit jednotlivé vrstvy parfémové pyramidy. Pokud například parfumér vytváří květinovou vůni, může vybrat levanduli a jasmín jako vrchní tóny, růži a ylang-ylang jako střední tóny a pižmo a vanilku jako základní tóny.

Parfumér pak bude experimentovat s různými kombinacemi těchto vůní, smíchat je dohromady v různých poměrech, aby vytvořil celkovou vůni. Tento proces je známý jako „složení parfému“ a může trvat měsíce nebo dokonce roky, než se zdokonalí.

Pochopení parfémové pyramidy může spotřebitelům také pomoci vybrat si vůně, které se jim budou líbit. Pokud například víte, že dáváte přednost citrusovým vůním, můžete se poohlédnout po vůních s vrchními tóny jako citron nebo bergamot. Podobně, pokud víte, že dáváte přednost pižmovým vůním, můžete hledat vůně se základními tóny, jako je pižmo nebo santalové dřevo.

Scroll to Top