Parfémová přísada santalové dřevo

Dva nejdůležitější druhy santalového dřeva jsou Santalum album a Santalum spicatum. Zatímco Santalum spicatum používají především aromaterapeuti, Santalum album, označované také jako východoindické santalové dřevo, je zvláště důležité v parfumerii. Parfuméři také používají západoindické santalové dřevo (Amyris balsamifera). Západoindické santalové dřevo, které vlastně vůbec není santalové dřevo, nevoní tak vznešeně, hřejivě a jemně jako Santalum album, ale spíše dřevitější a sušší a stojí podstatně méně. Skutečné santalové dřevo, Santalum album, se pěstuje hlavně v Austrálii a Indii. Vzhledem k tomu, že dřevo bylo důkladně vyčištěno a celosvětová poptávka nemůže být adekvátně uspokojena, stal se santalový olej drahou parfémovou složkou. Jeden kilogram stojí několik tisíc amerických dolarů. Naštěstí byla v Austrálii zahájena rozsáhlá kultivace alba Santalum, aby byla uspokojena poptávka na trhu. To doufejme sníží nelegální těžbu santalového dřeva v indických lesích.

Molekuly aroma, které parfuméři používají k nahrazení santalového oleje

Molekuly aroma Javanol, Sandalore nebo Bacdanol jsou slavné syntetické parfémové složky často používané v parfémech pro masový trh. Parfuméři pracují s těmito látkami izolovaně nebo je smíchají s přírodním olejem ze santalového dřeva nebo Amyris balsamifera, aby snížili výrobní náklady.

Výroba santalového oleje

Santalové stromy se sklízejí po 30 letech, aby se získaly výtažky nejvyšší kvality. Maximálního výnosu se dosáhne po 60 letech. Celý strom včetně kořenů je sklizen, nasekán a podroben parní destilaci nebo vzácněji extrakci CO2, aby se získal čistý, vysoce kvalitní santalový olej.

Indie a santalové dřevo

Olej ze santalového dřeva hraje v Indii důležitou roli. Používá se v aromaterapii a tradiční indické medicíně (Ayurveda) a také jako vůně do mýdel a attarů. Výroba attaru v Indii je stará tisíce let. Olej ze santalového dřeva je smíchán s dalšími přírodními složkami a destilován, aby se získal čistý vonný olej známý jako attar. Olej se nanáší přímo na pokožku. Attars jsou velmi drahé parfémy.

Vůně santalového oleje

Vůně jemného santalového oleje se dá popsat jako hřejivá, jemná, krémová a objemná. Základem je santalový olej. Jako většina olejů získaných ze dřeva působí jako fixátor těkavějších parfémových složek. Olej ze santalového dřeva se často mísí s dalšími výtažky ze dřeva a vanilkou, což do parfémové kompozice vnáší teplo. Parfémy santalového dřeva jsou typicky součástí orientální rodiny.

Scroll to Top