Parfém: Co je Amber?

Amber, Ambre Gris a Ambroxan – tyto pojmy zní milovníkům vůní povědomě. Ale jaký je v tom rozdíl? Co mají společného s velrybou?

Každý, kdo někdy studoval pyramidy vůní parfémů, pravděpodobně narazil na ambru. Je to velmi smyslná složka, která se často používá jako základní tón, protože dodává vůni teplý jantarový tón. Amber je zastřešující termín pro vůni, která je definována ambre gris, ambroxanem a dalšími molekulami třídy jantaru.

Ambre gris bývala jediným dostupným typem jantaru. Je to přírodní produkt vorvaně nalezeného na pláži. Když vorvaně sežerou chobotnici, nestravitelné části v jejich útrobách se promění v prekurzor ambry, která se exkrety dostává do moře a musí několik let plavat na mořské hladině, dokud se oxidací nepřemění na hodnotnou ambru. Teprve koupáním ve slané vodě a kontaktem se vzduchem získává svůj šedý až černý, celistvý vzhled a charakteristické aroma. Přírodní nálezy tohoto mořského zlata mohou vážit až 100 kg. Vzhledem k tomu, že Ambre Gris je velmi vzácný a drahý, parfémy často používají molekulu ambroxan, oxidační produkt Ambre Gris, který uměle vyrábějí výrobci vůní. Mnoho molekul jantaru je velkých a těžkých a polovina lidské populace je necítí, ale účinek jejich přidání do parfémové formulace může cítit každý, což je zajímavý efekt.

Sladká guma neboli ambra jako fosilní pryskyřice stromů, která ztvrdla až 70 milionů let, nemá nic společného s parfémovou složkou jantaru. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení se fosilní jantar v parfémech nepoužívá. Marketingová oddělení parfémů začala používat obrázky fosilního jantaru k vyjádření jantarového aroma, protože fosilní jantar vypadá na obrázcích velmi krásně. Jantarové stromy, nazývané také liquidambar, rostou v Asii, Střední a Severní Americe a mají svůj název z latinského slova liquidus, což znamená kapalina, a arabského slova anbar, což znamená jantar. Jeho vonná pryskyřice zvaná Styrax se používá k léčebným účelům, jako kadidlo nebo v parfumerii a vydává těžkou, sladkou a relaxační vůni.

Vůně Molecule 02 od Gezy Schön (značka Escentric Molecules) se skládá z čistého ambroxanu. Balzámová, afrodiziakální vůně, kterou lze nosit samostatně nebo ve vrstvách. Ambroxan používá i Pro Fragrantia v Aura Nuit, Rêves Sucrés nebo Aqua Glacialis.

Scroll to Top