Historie parfémů: Indie

Indie má bohatou a fascinující historii parfumerie, která sahá tisíce let zpět. Parfémy a vůně byly důležitou součástí indické kultury, používané pro náboženské i světské účely. Ve srovnání s historií parfémů v Evropě může Indie vyprávět mnohem starší a hlubší historii. Kannauj, který se nachází v severoindickém státě Uttar Pradesh, je známý jako hlavní město parfémů Indie. Město má bohatou historii výroby parfémů (podívejte se, jak vytvořit svůj vlastní parfém), která sahá více než tisíc let do minulosti, a dodnes je centrem parfémového průmyslu v Indii.

Parfémářský průmysl v Kannauj (viz také Grasse, staré evropské hlavní město parfémů) je založen na tradiční metodě výroby attaru, která zahrnuje parní destilaci přírodních složek, jako jsou květiny, bylinky a koření. Aroma molekuly se nepoužívají (viz Iso E Super nebo hedione). Kannauj je zvláště známý svou růží attar, která se vyrábí z okvětních lístků květu Rosa damascena, který v regionu hojně roste.

Jednu z prvních zmínek o parfumerii v Indii lze nalézt ve starověkých hinduistických textech, jako jsou Védy a Upanišady, které popisují použití vonných olejů a kadidla při náboženských rituálech. Praxe používání parfémů a vůní pro osobní péči a kosmetické účely lze vysledovat až do civilizace údolí Indus, která existovala v Indii před více než 5 000 lety.

Zajímavostí je slavná parfémová přísada santalové dřevo. V Indii je santalové dřevo po tisíce let důležitou součástí kultury a náboženství. Používá se v mnoha hinduistických a buddhistických rituálech a v mnoha částech země je považován za posvátný. Pasta ze santalového dřeva se používá pro náboženské obřady a věří se, že má mnoho duchovních a léčivých vlastností.

Santalový olej je jedním z nejdražších a nejvyhledávanějších esenciálních olejů na světě. Získává se ze dřeva santalového dřeva pomocí parní destilace a používá se při výrobě parfémů, mýdel a kosmetiky. Kvůli vysoké poptávce se však santalové dřevo stalo vzácným zdrojem a nelegální těžba a pašování santalového dřeva se v Indii stalo velkým problémem. Santalové dřevo Mysore je známé svou vysokou kvalitou a po staletí se používá k výrobě parfémů, kadidel a dalších vonných produktů. Doufejme, že tomu tak bude i v budoucnu.

Scroll to Top