Historie parfému: Grasse

Historie parfémů ve francouzském Grasse je docela zajímavá. Grasse, malebné městečko uhnízděné na Francouzské riviéře nedaleko Cannes, bylo dlouho oslavováno jako světové hlavní město parfémů, kde byla výroba vůní za starých časů povýšena na znamenitou formu řemesla. Bohatá historie města ve výrobě parfémů sahá staletí do minulosti a zanechala nesmazatelnou stopu ve světě vůní. Nezapomínejme však, že Indie má daleko hlubší zázemí ve výrobě parfémů!

Grasseovo spojení s parfémy má kořeny v 16. století, kdy v tomto městečku vzkvétal kožedělný průmysl. Nějak se stalo módou aromatizovat kožené rukavice. Lidé z vyšší třídy toužili po vonných kožených rukavicích a Grasse se stal velmi důležitým výrobcem aromatických olejů, které vůni na kožené zboží. Tato praxe se nakonec vyvinula v umění jemné vůně a v malém městě se zrodil nový průmysl.

Jedním z klíčových momentů v historii parfémů Grasse bylo uvedení květové růže (Rosa centifolia) a jasmínu do regionu. Těmto jemným květinám se daří v jedinečném klimatu Grasse, které se vyznačuje mírným středomořským klimatem a dobře odvodněnou půdou na svazích. Pěstování těchto květin umožnilo výrobu vynikajících květinových esencí, které se staly základním kamenem parfémového průmyslu Grasse. Důležitá byla také výroba levandule a mimózy. Dnes se stále pěstuje jen velmi málo rostlin, protože plantáže se přesunuly do Bulharska nebo Turecka a mnoha dalších zemí.

V 17. a 18. století pověst Grasse jako centra parfémů neustále rostla, bylo to zdaleka nejdůležitější místo pro parfumerii v Evropě. Poptávka po vysoce kvalitních vůních prudce vzrostla, což vedlo k zakládání parfumerií a dílen. Tyto dílny zaměstnávaly zručné řemeslníky známé jako „nosy“ nebo parfuméry, kteří pečlivě míchali a zušlechťovali vůně.

Spojení s Paříží v historii parfémů Grasse je úzce spjato s Napoleonem Bonapartem. Napoleon rozpoznal význam Grasseova parfémového průmyslu a chtěl jej posílit, aby posílil francouzskou ekonomiku. Podporoval pěstování květin pro vůni, což vedlo k založení květinových polí kolem Grasse. Aromatické květy byly převezeny do Paříže, aby vytvořily luxusní parfémy oblíbené u francouzské elity.

  1. století bylo svědkem další inovace v parfémovém průmyslu Grasse, poznamenané objevem technik extrakce rozpouštědlem. Tento průlom umožnil extrakci vonných olejů z jemných květin bez poškození jejich podstaty. Parfuméři byli nyní schopni vytvářet složitější a jemnější vůně, čímž upevnili postavení Grasse jako globálního lídra ve světě parfémů. Dnes se však know-how těžby rozšířilo po celém světě.

Dnes je Grasse pouze turistickým místem se starými společnostmi a muzei parfémů. Turisté se mohou ponořit do historie a umění výroby parfémů. Spojení s Paříží pokračuje prostřednictvím luxusních značek a parfémových domů, které získávají své esenciální oleje a přísady z Grasse, aby vytvořily své charakteristické vůně. Jedinou důležitou roli, kterou dnes Grasse má, je obchod s přírodními přísadami. V malém městě je velké množství společností, které obchodují s nejlepšími parfémovými přísadami na světě. V Evropě zůstává Grasse nejdůležitějším obchodním centrem pro přírodní ingredience. Pěstování se ale přesunulo do zahraničí, stejně jako parfuméři, kteří působí v New Yorku, Paříži, Londýně nebo Šanghaji.

Scroll to Top