Historie parfémů: Egypt

Egyptské hieroglyfy ukazují, že staří Egypťané vyráběli parfémy. To je fascinující, protože egyptská kultura je stará asi 5000 let. Parfémová kultura je tedy starší než historie parfémů v Indii a mnohem starší než historie evropského parfumérství. Egyptští kněží byli druhem raných parfumérů, používali aromatické pryskyřice k přinášení obětin. Pálení kadidla bylo součástí rituálu, který spojoval lidi s bohy. Potěšit božstva bylo důležité. Faraoni byli pohřbeni s vůní. I když archeologové otevírají hrobky, parfémy lze vnímat blízko jejich původní vůni. Kromě faraonů byly s vonnými oleji pohřbívány také důležité postavy.

Egypťané používali přísady, které známe dodnes. Používali jasmínový olej, který je dnes jednou z nejdůležitějších parfémových složek klasické parfumerie. Pak je tu slavná kadidlová pryskyřice, kterou používali, získaná z keře Boswellia, který stále roste v regionu, známými pryskyřičnými stromy jsou Saúdská Arábie, Omán a Jemen. A myrhu samozřejmě používali i Egypťané. Myrha a kadidlo se stále sbírají a používají v moderní luxusní parfumerii.

Historie parfémů ve starověkém Egyptě je známa jen matně. Věří se, že parfém hrál významnou roli ve starověké egyptské společnosti, nejen jako kosmetický a aromatický luxus, ale také jako symbol božství, postavení a osobní hygieny. Používání parfémů v Egyptě sahá až do roku 3000 př. n. l., jak dokládají archeologické nálezy, jako jsou lahvičky parfémů, zbytky a vyobrazení aplikace vůně v hrobkách a artefaktech. Věří se, že parfém hrál nedílnou roli jak v náboženských rituálech, tak v každodenním životě.

Předpokládá se, že královna Kleopatra používala luxusní parfémy. Pravděpodobně vlastní exkluzivní parfémové kreace. K udržení tohoto stavu luxusu byly parfémy používány k uchování zesnulých. Proces balzamování používaný při mumifikaci zahrnoval použití různých aromatických látek, včetně myrhy a kadidla. Tyto látky nejen pomáhaly chránit tělo, ale také maskovaly pachy spojené s rozkladem. Spolu s oleji byly zpomaleny okysličovací procesy a umožněna konzervace.

Umění parfumerie ve starověkém Egyptě bylo vysoce sofistikované a zahrnovalo extrakci vůní z různých přírodních materiálů. Esenciální oleje a vůně byly získány z rostlinných zdrojů, jako jsou květy, listy, kořeny a pryskyřice. Staří Egypťané byli zběhlí ve vytváření komplexních směsí a nálevů k dosažení požadovaných vůní. Používali metody jako destilace a enfleurage (technika zahrnující absorpci vůní tukem) k extrakci a konzervaci vůní. Lidé z různých společenských vrstev používali ve svém každodenním životě nějaký, možná i levný parfém.

Scroll to Top