Historia perfum: Indie

Indie mają bogatą i fascynującą historię perfumerii, która sięga tysięcy lat. Perfumy i zapachy są ważną częścią kultury indyjskiej, wykorzystywaną zarówno do celów religijnych, jak i świeckich. W porównaniu z historią perfum w Europie, Indie mają znacznie starszą i głębszą historię do opowiedzenia. Kannauj, położone w północnoindyjskim stanie Uttar Pradesh, znane jest jako stolica perfum Indii. Miasto ma bogatą historię produkcji perfum (zobacz, jak stworzyć własne perfumy), która sięga ponad tysiąca lat i nadal jest centrum przemysłu perfumeryjnego w Indiach.

Przemysł perfumeryjny w Kannauj (patrz także Grasse, dawna europejska stolica perfum) opiera się na tradycyjnej metodzie wytwarzania attaru, która polega na destylacji z parą wodną naturalnych składników, takich jak kwiaty, zioła i przyprawy. Nie stosuje się cząsteczek aromatu (patrz Iso E Super lub hedione). Kannauj słynie szczególnie z attaru różanego, który wytwarza się z płatków kwiatu róży damasceńskiej, która rośnie obficie w tym regionie.

Jedną z najwcześniejszych wzmianek o perfumerii w Indiach można znaleźć w starożytnych tekstach hinduskich, takich jak Wedy i Upaniszady, które opisują użycie olejków zapachowych i kadzideł w rytuałach religijnych. Praktykę używania perfum i substancji zapachowych do higieny osobistej i celów kosmetycznych wywodzi się z cywilizacji doliny Indusu, która istniała w Indiach ponad 5000 lat temu.

Warto wspomnieć o słynnym składniku perfum – drzewie sandałowym. W Indiach drzewo sandałowe od tysięcy lat jest ważną częścią kultury i religii. Jest używany w wielu rytuałach hinduskich i buddyjskich i jest uważany za święty w wielu częściach kraju. Pasta z drzewa sandałowego jest używana podczas ceremonii religijnych i uważa się, że ma wiele właściwości duchowych i leczniczych.

Olejek sandałowy to jeden z najdroższych i najbardziej poszukiwanych olejków eterycznych na świecie. Pozyskuje się go z drewna drzewa sandałowego metodą destylacji z parą wodną i wykorzystuje się go do produkcji perfum, mydeł i kosmetyków. Jednak ze względu na duży popyt drzewo sandałowe stało się zasobem deficytowym, a nielegalne zbiory i przemyt drzewa sandałowego stały się poważnym problemem w Indiach. Drzewo sandałowe Mysore znane jest z wysokiej jakości i od wieków wykorzystywane jest do produkcji perfum, kadzideł i innych produktów zapachowych. Miejmy nadzieję, że tak będzie również w przyszłości.

Scroll to Top